Grzyby do gastronomii i handlu jakie normy muszą spełniać?
Grzyby mają wielu miłośników. Stanowią ceniony produkt wykorzystywany w polskiej i nie tylko polskiej kuchni. Z tych przyczyn są specjalnie hodowane – spotyka się różne gatunki smacznych i bardzo smacznych grzybów. Z uwagi na podobieństwa między gatunkami i ryzyko problemów ze zdrowiem wprowadzone są specjalne normy.
Grzyby krojone czy suszone – gdzie kupić?
Właściciele placówek gastronomicznych, sklepów spożywczych itd. nie mogą zaopatrywać się w grzyby u przypadkowych handlarzy. Godni polecenia dostawcy, np. Firma "SEWERYN" - Grzyby do gastronomii i handlu, oferują duży wybór różnych gatunków rozpoznanych przez specjalistę. Spełniają one wszelkie wymagane normy odnośnie gatunku i formy przygotowania.
Firmy takie umożliwiają zakup konkretnych gatunków grzybów po selekcji zarówno niewłaściwych egzemplarzy, jak i tych, które nie nadają się do danego zastosowania. Podgrzybek brunatny lub pieczarka wybranej klasy mogą zostać zakupione w całości po minimalnej obróbce albo też spreparowane np. mielone.
Sprzedaż grzybów suszonych najwyższej jakości
W szczególności ważne jest pozyskiwanie z dobrych źródeł grzybów przetworzonych, np. suszonych. Właściwie zbierany, preparowany i przygotowany borowik szlachetny zachowuje swoją jasną barwę i smak. Można rozpoznać, że jest to prawdziwy grzyb. Podobnie inne gatunki – smakosze zazwyczaj z łatwością stwierdzają, że jedzą np. maślaki czy boczniaki.
Boczniak suszony oraz różne gatunki typowo leśnych grzybów są chętnie kupowane jako składnik farszu lub wielu zup. Mogą też być wykorzystywane jako przyprawa. W niektórych przypadkach dostępne są w postaci mączki, z której przyrządzić można wspomniane zupy lub też sos.
Grzyby suszone – skup od osób prywatnych?
Grzyby używane w gastronomii mogą pochodzić ze skupów. W takim przypadku jednak w skupie zatrudniany jest specjalista weryfikujący ich jakość. W ten sposób do kuchni trafiają takie gatunki jak koźlarz suszony lub pieprznik. Powinny być wyjściowo obrobione i oczyszczone, by wyeliminować zniszczone egzemplarze.
Podsumowując, wybór grzybów do gastronomii wymusza spełnienie przez nie określonych norm. Trzeba między innymi potwierdzić, że są jadalne i należą do danego gatunku.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.PoradnikSpożywczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone