Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Ciekawostki | Wydarzenia | Branżowe news'y | Ze świata | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Ciekawostki

Jak powstaje dobra bombonierka

kategoria: Ciekawostki

Atrakcyjne opakowanie nie wystarczy, aby być zadowolonym z zakupu słodyczy. Dobra bombonierka to również wyśmienite czekoladki, świeżość, smak, zapach. Sprawdziliśmy jak powstają takie właśnie bombonierki.

Nazwa bombonierka pochodzi od francuskiego słowa bonbon oznaczającego cukierek. Bombonierka to nic innego jak zestaw cukierków lub czekoladek różnych kształtów i o różnych smakach zapakowanych w jeden kartonik. Pierwszą bombonierkę wyprodukowano już ok. 1866 r. ale jeszcze w okresie powojennym XX wieku traktowano bombonierki jako produkt luksusowy. Dziś sięgamy po nie nawet podczas oglądania ulubionych seriali w TV. Jednak bombonierka ma w sobie zawsze coś intrygującego, tajemniczego, bo nigdy nie wiadomo co znajdziemy w środku. Różny kształt, różny smak, różne emocje.

Jedne z najpopularniejszych wśród klientów całej Europy bombonierek powstają w Brodnicy, w zakładach „Vobro”. Znane są z kuszących opakowań i wyśmienitych smaków. Sprawdziliśmy jak się je robi.

Jaka czekolada

Każda czekoladka powstaje na specjalnej linii technologicznej. Do jej uformowania potrzebne są dwa półprodukty: czekolada w formie płynnej i nadzienie stanowiące wnętrze czekoladki. Istnieje wiele rodzajów czekolad różniących się smakiem, składnikami i właściwościami. W „Vobro” używa się czekolady rodem z Wybrzeża Kości Słoniowej lub Ghany: naturalnej, mlecznej i białej. Trzeba wiedzieć, że czekolada naturalna składa się z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i innych substancji stabilizujących jej właściwości. Natomiast w składnikach czekolady mlecznej jest jeszcze mleko. Za to czekolada biała różni się od innych tym, że nie zawiera miazgi kakaowej.

Nadzienie w skorupce

W cyklu produkcyjnym najpierw z czekolady płynnej tworzy się skorupkę wlewając ją do form. Następnie formy są odwracane, wibrowane, schładzane i w efekcie powstaje skorupka. W tak przygotowaną skorupkę wlewane jest nadzienie. W „Vobro” przygotowuje się je według specjalnych receptur, pilnie strzeżonych, będących sumą dwudziestoletnich doświadczeń zakładowych technologów. Brodnickie kremy dzielą się na pomadowe i tłuste. W pierwszych, podstawowym składnikiem jest pomada wodna, która jest mieszana z mlekiem w proszku, tłuszczem i doprawiana aromatami. Te drugie - kremy tłuste, składają się z cukru, tłuszczu oraz mleka w proszku oraz innych składników nadających im aromat i żądane cechy organoleptyczne.

Inaczej z wiśnią

Jednym z najpopularniejszych czekoladek marki „Vobro” są wiśnie w likierze. Ich produkcja różni się od innych tym, że przed zadozowaniem nadzienia, w skorupkę, przy pomocy specjalnego urządzenia, wkładana jest wiśnia. Proces formowania kończy się zadozowaniem czekolady na spód i schłodzeniu całości w odpowiedniej temperaturze. Po schłodzeniu czekoladki są automatycznie wybijane i przekazywane do zawijania w folię.

Sztuka pakowania

Wszystkie zawinięte czekoladki podążają na taśmie do stanowisk, na których są ręcznie wkładane do odpowiednich wyprasek. Takie wypełnione czekoladkami wypraski umieszcza się w kartonikach lub puszkach, przykrywając je tzw. kołderką, a następnie wieczkiem. Tak zapakowane pudełko najczęściej jest w całości foliowane. Folia pełni funkcję ochronną przed obcymi zapachami oraz zabezpiecza przed niepotrzebnymi ubytkami. Teraz już, śliczna bombonierka pakowana jest do kartonów zbiorczych, etykietowana i trafia do magazynu-chłodni. Stamtąd czeka je jeszcze długa droga na półki sklepowe i do domów klientów. Stąd nie bez znaczenia jest 9-12 miesięczna ważność produktu.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT
Copyright © 2010 by www.PoradnikSpożywczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone