Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Ciekawostki | Wydarzenia | Branżowe news'y | Ze świata | Prawo | FinanseKontrole pieczywa
Aż 68 proc. partii pieczywa i 80 procent bułki tartej jest źle oznakowanych - wynika z najnowszych wyników kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Polacy są w światowej czołówce pod względem ilości zjadanego pieczywa. Mimo to coraz częściej zamiast prawdziwego chleba na zakwasie, kupujemy wyroby chlebopodobne. Wybieramy najczęściej produkty tańsze, które nie zawsze są dobrej jakości.
Są już ostatnie wyniki kontroli inspektorów jakości artykułów rolno – spożywczych w piekarniach. Okazuje się, że przeciętny zjadacz chleba często nie wie co naprawdę kupuje. Brakuje przede wszystkim rzetelnej informacji o składnikach z jakich chleb został upieczony.
Jednak piekarzom przestrzegającym zasad należytego wypieku trudno konkurować z producentami wyrobów chlebopodobnych. Produkcja jednego bochenka, według tradycyjnych metod to dla piekarni koszt minimum 3 złote. W przypadku popularnego chleba koszty są o połowę niższe.
Większość konsumentów kupuje pieczywo w dużych sklepach i o wyborze często decyduje cena. Ale niższa cena to również niższa jakość. Tańsze pieczywo zawiera dużo: polepszaczy, różnego rodzaju sztucznych dodatków smakowych, barwników. Konsument nie zawsze należycie jest o tym informowany. Dlatego Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych przeprowadza kontrole w piekarniach.
Okazuje się, że blisko 70% pieczywa jest źle oznakowane, brakuje informacji o sztucznych dodatkach czy alergenach. Wielu piekarzy nadaje chlebom fantazyjne nazwy, które nie pozwalają konsumentom na rozpoznanie jego rodzaju.
Jeszcze gorzej jest w przypadku bułki tartej. W większości kontrolowanych piekarniach produkowano ją z wysuszonego pieczywa, które nie zostało sprzedane.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych sukcysywnie przeprowadza kontrole w piekarniach. Wiele z nich za wprowadzanie konsumentów w błąd musi płacić wysokie mandaty.
źródło: Redakcja Rolna TVP
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.PoradnikSpożywczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone