Mały warzy smaczniej i zdrowiej
25 maja to DZIEŃ PIWOWARA. Przyglądając się uważniej produktom serwowanym przez duże koncerny piwne, zastanawiamy się, czy nie zmienić nazwy tego dnia na DZIEŃ CHEMIKA. Współcześnie większość piw obecnych na sklepowych półkach nie ma nic wspólnego z tradycyjnym browarnictwem. Co odważniejsi o piwach koncernowych otwarcie mówią „napoje piwopodobne", a wręcz „browarniana chemia". Czy tradycyjna sztuka piwowarstwa zanika?
Piwa z browarów koncernowych niezależnie od marki smakują prawie identyczne. Nic dziwnego proces produkcji piw masowych uległ znacznej standaryzacji. Duże koncerny produkują piwo w technologii High Gravity Brewing, polegającej na warzeniu wysoko stężonej brzeczki, która przed rozlewem do butelek, rozcieńczana jest z wodą oraz nasycana dwutlenkiem węgla. Metoda ta pozwala na zwiększenie przepustowości warzelni, fermentowni i leżakowni, a co za tym idzie na znaczne przyspieszenie procesu produkcji. Umożliwia ona także równoczesną produkcję wielu rodzajów piw, poprzez rozcieńczanie bazowego ekstraktu z wodą w różnych proporcjach.
Dodatkowo koncerny do wyrobu swoich piw, używają chemicznych ulepszaczy oraz enzymów przyspieszających procesy fermentacji. Wszystko po to, aby maksymalnie przyspieszyć moment wejścia produktu końcowego na rynek. Rezultatem jest piwo, a ściślej mówiąc napój piwny, o płytkim, niewyróżniającym się smaku, bez pianki i bez wyraźnego zapachu. Piwa masowe to niestety już tylko i wyłącznie produkty marketingowe, a historie opowiadane w reklamach o tradycyjnym warzeniu, piwowarach, długim leżakowaniu, unikatowym smaku itp., możemy włożyć między bajki.
Na szczęście nie jesteśmy skazani na konsumpcję produktów masowych. W Polsce są jeszcze browary, które warzą prawdziwe i zdrowe piwo. Mowa tutaj o browarach regionalnych, które najwięcej uwagi przywiązują do jakości i smaku swoich piw. Piwa te to oczywiście produkty niszowe, gdyż zdolności produkcyjne browarów lokalnych są mniejsze, a ich budżety marketingowe znacznie niższe. Niemniej jednak zdobywają one coraz większą rzeszę swoich zagorzałych zwolenników, których nie zraża nawet wyższa cena. W tym przypadku płacą za jakość, z czego doskonale zdają sobie sprawę.
Przykładem takiego lokalnego browaru warzącego autentyczne piwa o unikatowych smakach jest browar CORNELIUS z Piotrkowa Trybunalskiego, który swoje piwa warzy tradycyjnie. Tylko z naturalnych składników w otwartej, miedzianej warzelni, bez dodatku chemicznych ulepszaczy i konserwantów. Wysycone są one naturalnym dwutlenkiem węgla pochodzącym z procesu fermentacji. W browarze CORNELIUS zarówno fermentacja, jak i leżakowanie zajmują tyle czasu ile powinny. Cały proces produkcji może trwać nawet do 3 miesięcy, jak to ma miejsce w przypadku portera. Co więcej, aby nabrać pełni smaku piwa te leżakują także w butelce. Dlatego koneserzy mówią, iż piwa CORNELIUS mają „niezwykle wyrazisty, mocny i złożony smak, z dobrze wyczuwalnym aromatem i wykwintną nutą goryczy".
Browar CORNELIUS pierwszą warkę piwa uwarzył dokładnie 18 czerwca 2007 roku. Była to warka piwa pszenicznego WEIZEN BIER uznanego Piwem Roku 2007. Piwo to otrzymało także prestiżową rekomendację SLOW FOOD, organizacji chroniącej prawdziwe smaki od zapomnienia. Rekomendacja taka jest potwierdzeniem, iż WEIZEN BIER jest zdrowym, w 100% naturalnym piwem, produkowanym bez dodatku chemicznych substancji i w oparciu o tradycyjne metody browarnictwa.
Popularność piwa WEIZEN BIER zachęciła browar CORNELIUS do stworzenia kolejnych unikatowych i niezwykle barwnych smaków. W tym roku CORNELIUS wprowadza pięc kolejnych, wyjątkowych piw. Nowość - PORTER BALTIC to wyjątkowe piwo, którego proces produkcji zakłada 3 miesięczny okres leżakowania (ewenement jeśli porównamy to z innymi piwami). Dlatego jego smak jest tak wyjątkowy, co zresztą doceniła firma WAWEL, która na swoje 100-lecie wyprodukowała cukierki z nadzieniem piwny na bazie właśnie CORNELIUS PORTER BALTIC. Wcześniej specjaliści przetestowali kilkadziesiąt różnych Porterów i ocenili, iż CORNELIUS PORTER BALTIC jest najsmaczniejszy.
Dziś Browar CORNELIUS miesięcznie warzy około 15 000 hektolitrów piwa tj. 3 mln butelek.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.PoradnikSpożywczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone