Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Ciekawostki | Wydarzenia | Branżowe news'y | Ze świata | Prawo | FinanseŚniadanie z ćmielowskim L(wo)wem
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Bardzo ważne jest nie tylko to, co podczas niego spożywamy, ale także sposób, w jaki to robimy. Zdrowe, pożywne i ładnie podane – to gwarancja energii i dobrego samopoczucia przez cały dzień.
Każdy naród ma swoje indywidualne zwyczaje żywieniowe. Z tradycji, klimatu czy stylu życia mieszkańców wynikają pory posiłków i ich kulinarne przyzwyczajenia. Wraz z otwarciem granic, podróżami po świecie i wszechobecnością internetu, kuchnia staje się coraz bardziej międzynarodowa. Kultury czerpią z siebie nawzajem, mieszają się i przenikają. Wciąż jednak w ludziach zakorzenione są pewne typowe dla danego kraju zwyczaje oraz zachowania. Można to prześledzić na przykładzie upodobań śniadaniowych ich mieszkańców.
Znacznie delikatniej dla żołądka zaczyna się dzień we Francji. Przeciętny Francuz po wschodzie słońca zajada słynne rogaliki (croissanty) oraz chleb z masłem i dżemem. Do tego dochodzi kawa, czekolada lub herbata.
Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, bazują na bułeczkach, do których podaje się talerz serów oraz mięs na zimno. Popularne są także: musli (muesli) z mlekiem, jogurty oraz jajka na twardo.
Amerykanie z kolei, jak i Brytyjczycy, zaczynają dzień ciepłym posiłkiem. Jedzą różnego typu omlety, m.in. z serem, pieczarkami, bekonem lub słynne z wielu filmów made in Hollywood naleśniki (pancakes) z syropem klonowym.
Gdzie pośród wszystkich tych nacji znajdują się Polacy? Niestety, nie wyróżniamy się niczym nadzwyczajnym. W Polsce na śniadanie jada się zazwyczaj kanapki z serem i wędliną lub zupę mleczną. Najbardziej popularną potrawą na ciepło jest jajecznica. Nierzadko też spotykamy się z pojęciem śniadania kontynentalnego. Serwowane jest ono w hotelach i pensjonatach, gdzie zwykle nocuje międzynarodowe towarzystwo. Posiłek ten składa się z pieczywa, masła, dżemu, miodu, wędlin, sera czy pasztetu. Czasami dodaje się do tego danie na gorąco, czyli jajecznicę i/lub parówki, a na deser czasem wkraczają owoce.
Oprócz zawartości posiłku, ważna jest także jego forma. Nie powinno się jadać w pośpiechu i w samotności. Najlepiej poświęcić na śniadanie więcej czasu i delektować się nim w towarzystwie najbliższych. Bardzo istotny jest również wygląd posiłku. Jedzenie powinno być podane na cieszących oko naczyniach. Idealną zastawą śniadaniową jest „Lwów” z Zakładów Porcelany „Ćmielów.” Fason ten posiada znamiona szlachetnej, klasycznej elegancji, którą przenika agresywna linia awangardy. Jest tak, bowiem „Lwów” z ZP „Ćmielów” inspirowany jest niezwykle popularnym serwisem z lat 30. Charakteryzuje się on harmonijną, zgeometryzowaną formą oraz uchwytem w kształcie pąka róży gotowego do rozkwitu. Co niezwykle ciekawe i znamienne dla wszystkich fasonów z Ćmielowskich zakładów, istnieje możliwość wyboru wariacji dekoracji wybranego zestawu.
Np. powierzchnia zestawu „Lwów” może być wedle upodobań szykowna i bardziej tradycyjna (ze złoconymi elementami) lub nowoczesna i wesoła (pokryta specjalnym wzorem i barwami pasującymi do danego wnętrza). Prostota, połączona z delikatnymi ozdobami, pomoże wnieść odrobinę elegancji i ducha do posiłków, które rozpoczynają każdy nowy dzień.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.PoradnikSpożywczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone