Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Ciekawostki | Wydarzenia | Branżowe news'y | Ze świata | Prawo | FinanseSuperfoods: dobre i pożywne dodatki do jedzenia
Superfoods to pojęcie, które już od wielu lat jest znane osobom dbającym o swoją sylwetkę. Do superżywności zaliczyć można owoce, warzywa, nasiona, zioła, przyprawy, oleje, czy algi. Ich stosowanie w codziennej diecie przynosi wiele korzyści, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowiem i doskonałą formą.
Co musisz wiedzieć o superfoods?
Superfoods to produkty naturalne i nieprzetworzone, dzięki czemu ludzki organizm nie ma problemów z ich trawieniem. W ich składzie znaleźć można wiele składników, których pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Wprowadzenie tych wartościowych dodatków pozwoli uzupełnić codzienną dietę w minerały, aminokwasy, przeciwutleniacze, błonnik czy witaminy. Regularne stosowanie urozmaiconej diety z wykorzystaniem superproduktów pozwala spowolnić procesy starzenia oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów. Ponadto superfoods są świetnym urozmaiceniem dla monotonnych posiłków. Większość produktów zaliczanych do superżywności występuje w postaci proszku, co umożliwia zachowanie cennych składników. Superfoods dostępne są również w postaci tabletek, nasion, suszonych owoców oraz gotowych koktajli czy shotów, które możesz kupić w sklepach Decathlon. Ze względu na różnorodność, w jakiej dostępne są te wartościowe produkty, nie ma problemu z tym, by dodawać je do niemal każdej potrawy. Najczęściej wykorzystuje się je jako dodatek do koktajli, soków, owsianek, jogurtów czy deserów.
Najpopularniejsze superfoods na świecie
Superprodukty dostępne są we wszystkich krajach świata. Najpopularniejsze z nich to:
- Jagody goji – są źródłem witaminy A, fosforu, niacyny, żelaza, cynku, selenu, wapnia, błonnika. Ze względu na wysoką zawartość białka i niską kaloryczność są polecane dla osób dbających o sylwetkę.
- Jagody acai – zawierają witaminy z grupy B oraz witaminy A, C, E, a także magnez, fosfor, wapń, cynk, potas, miedź, białko, aminokwasy. Acai są doskonałym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia.
- Jagody camu camu – polecane są wszystkim osobom, które chcą dostarczyć swojemu organizmowi witaminę C w naturalnej postaci. Już pół łyżeczki camu camu pokrywa dziennie zapotrzebowanie na witaminę C u osób dorosłych.
- Nasiona chia – ich popularność wynika z wysokiej zawartości błonnika, który doskonale reguluje pracę układu pokarmowego. Ponadto nasiona chia dostarczają organizmowi mnóstwo wapnia, selenu, żelaza oraz kwasów omega-3.
- Komosa ryżowa (quinoa) – to świetny zamiennik dla ryżu i kaszy. Jest doskonałym źródłem białka, magnezu, żelaza, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B i błonnika. Polecana jest osobom chorującym na cukrzycę oraz osobom z nietolerancją glutenu.
- Surowe nasiona kakao – jest składnikiem pozwalającym uzupełnić niedobory żelaza, magnezu, fosforu, manganu i miedzi. Kruszone kakao jest zalecane osobom, które szukają naturalnych sposobów na likwidację zmęczenia i stresu.
Czy w Polsce też występują superfoods?
Wiele osób myśli, że superfoods to tylko produkty pochodzące z zagranicy. Do tej kategorii żywności można jednak zaliczyć wiele produktów dostępnych w Polsce. Warto zwrócić szczególną uwagę na:
- Siemię lniane – to rodzimy zamiennik dla nasion chia. W jego składzie znajdują się duże ilości błonnika, kwasów omega-3, witaminy E oraz magnezu, cynku i żelaza.
- Jarmuż i szpinak – dostarczają kwasu foliowego, żelaza, magnezu, cynku, błonnika oraz witaminy C. W ich składzie znajdują się karoteny o właściwościach antyoksydacyjnych.
- Miód i produkty pszczele – stosowane są nie tylko w profilaktyce, ale również leczeniu wielu chorób. W ich składzie znajdują się cenne dla zdrowia witaminy, minerały, enzymy, antyoksydanty i wiele substancji wykazujących działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
- Orzechy włoskie – są źródłem kwasów omega-3,białka, błonnika, kwasu foliowego, fosforu i magnezu. Dodatkowo w ich składzie znajdują się substancje o działaniu przeciwutleniającym.
Czy superfoods to remedium na wszystkie dolegliwości?
Niewątpliwie produkty zaliczane do superfoods są w stanie zwiększyć naturalną odporność organizmu, uzupełnić niedobory wielu substancji czy zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób. Nie można jednak zapominać o tym, że powinny one być jedynie częścią zbilansowanej diety i nie są w stanie zastąpić zdrowego trybu życia.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.PoradnikSpożywczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone